Łatwo zauważyć, że czasem połączenie działa tylko gdy drugie urządzenie jest tuż obok, a czasem zasięg jest o wiele lepszy. Zależy to od tego, czy można połączyć się z nim poprzez obecnie używaną sieć Wi-Fi. Jeżeli nie można, to aplikacja użyje połączenia w rodzaju Airdrop, które działa na odległośc tylko kilku metrów. Nawet te kilka metrów to już olbrzymie zwiększenie odległości pomiędzy oczami, ale co jeżeli nie ma w poblizu sieci Wi-Fi a nasz obiekt jest tak odległy że potrzebna jest większa baza stereoskopowa?
Hotspot osobisty przybywa na ratunek!
Po prostu połącz jedno z urządzeń do Hotspota osobistego utworzonego na drugim urządzeniu. Takie połączenie liczy się jak normalne Wi-Fi i zasięg znacznie się poprawia, choć niby tak jak poprzednio, ciągle jest to bezpośrednie połączenie telefonu z telefonem. Aplikacja nie korzysta z połączenia z internetem dostarczanego w ramach hotspota osobistego, hotspot jest tu tylko sposobem na uzyskanie bezpośredniego połączenia na większa odłegłość. (Ale uważaj, inne aplikacji lub usługi systemowe mogą wtedy zacząć wtedy używać internetu z drugiego telefonu)
Typowe odległość i jak je uzyskać
Przeciętny człowiek widzi stereoskopowo tylko do odległości około 50 metrów. Nawet połączenie "bliskiego zasięgu" (brak wspólnej sieci Wi-Fi) na odległość powiedzmy tylko 3 metrów to już 50-krotne powiększenie bazy stereoskopowej co poszerza zasięg widzenia przestrzennego do kilometrów. Jest to wystarczające do percepcji głębi w zabudowie miejskiej, polach, lasach i pagórkach a nawet czasem bardzo niskich chmurach. Łańcuchy górskie oraz typowe chmury w pobliżu horyzontu są już znacznie dalej - kilkanaście a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Do takich obiektów odległość między oczami powinna być już zwiększona do conajmniej 50 metrów. Żeby połączyć się z takiej odległości oba urządzenia muszą już być w tej samej sieci Wi-Fi, albo, co na jedno wychodzi, jedno z urządzeń musi być podłączone do hotspota utworzonego na drugim urządzeniu.
Jaki jest maksymalny zasięg?
Nie wiadomo. Mi osobiście udało się połączyć iPadem do iPhone'owego hotspota z odległości około 100 metrów. Domyślam się że tylko dzięki temu, że było to z dala od innych sieci Wi-Fi. A więc nie spodziewajmy się takiego wyniku w mieście. Teoretycznie na największe odległości można liczyć przy połączeniu Wi-Fi poprzez router, a może nawet kilka routerów obsługujących jedną sieć (o ile konfiguracja tej sieci pozwala na bezpośrednie połączenia między użytkownikami). W warunkach polowych być może zwykły mobilny access point da odległości większe niż hotspot osobisty z iPhone'a?