Powrót do
wprowadzeniaSterowanie w grze
Dodatkowe wskazówki na temat opcji sterowania:
Ekran dotykowy

Jest to najbardziej konfigurowalny tryb sterowania. Standardowo włączony jest jeden joystick ekranowy po lewej i przycisk
"fire" po prawej.
Joystick w trybie
"Ruch" steruje chodzeniem we wszystkich kierunkach - do przodu, do tyłu i na boki ("strafowanie"). Joystick w trybie
"Ruch i obrót" pozwala na chodzenie tylko do przodu i do tyłu obraz obracanie, czyli tak jak robił to joystick i kursory w oryginalnym UBEKu na Amidze (i wielu innych starych grach zanim standardem stało się nieznależne poruszanie się i obracanie).
Jeżeli chcesz, możesz mieć dwa joysticki, jeden do chodzenia a drugi do obracania, jak na typowym padzie. Możesz w ogóle nie mieć joysticka i poruszać się lub/i obracać poprzez pochylanie urządzenia.
"Sterowanie kierunkiem" (znane również pod nazwą "Gyro aiming") ułatwia precyzyjne celowanie we wroga ruchem lewo/prawo całego telefonu. W odróżnieniu od "sterowanie pochylaniem", żyroskop "nic nie robi" gdy przestajesz poruszasz telefonem, więc jest to łatwiejsze do opanowania niż pochylanie, ale raczej nie może zastąpić innych metod obracania bo żeby obrócić się w grze o 180 stopni musiałbyś obrócić się fizycznie również o 180 stopni.
Przyciski
"fire" nie są obowiązkowe, nawet gdy ich nie włączysz to zawsze możesz strzelić w wybranym kierunku dotykając ekranu w miejscu do którego strzelasz. Gdy strzelasz przyciskiem
"fire" to zawsze będzie na wprost.
Opcje czułości joysticka i pochylania są raczej oczywiste. Im większa czułość tym mniejszy joystick bo reaguje na mniejsze ruchy. Na zbyt małym ekranie nie da się więc zastosować niskiej czułości joysticka bo nie zmieści się odpowiednio duży!
Opcja
"Joystick zawsze pod palcem" powoduje że punkt neutralny joysticka przeskakuje do miejsca pierwszego dotkniecia palcem, czyli żeby joystick cokolwiek zrobił trzeba zawsze przesunąc palec po dotknięciu. Chodzi o to żeby nie trzeba było dokładnie trafiać w środek.
Gamepad
Sterując padem możesz wybrać funkcje lewego i prawego sticka, chociaż prawdopodobnie rzadko stosuje się inne niż
"Obrót" po lewej i
"Ruch" po prawej.
Tak jak przy ekranie dotykowym
"Ruch i obrót" w jednym to stary tryb pracy bez strafowania.
Sterowanie gamepadem obsługiwane jest na telefonach, pod Windowsem i na Apple TV.
Myszka i klawiatura
Typowe sterowanie w shooterach, chodzenie
WASD, strzelanie i celowanie myszką.
Alternatywnie, w trybie bez myszki żeby upodobnieć sterowanie do pada, lewe "kursory"
WASD obracają, po prawej
IJKL chodzi.
Strzelanie klawiszem
Ctrl.
Tryb myszki i klawiatury (lub samej klawiatury) jest obsługiwany pod Windowsem, iPhonem/iPadem i MacOSem na Apple Silicon (poprzez zainstalowanie na macu aplikacji z iPada).
Pilot Apple TV
Istnieją dwie wersje pilota i obie słabo nadają się do grania w UBEKa, ale grać się da.
Nowsza, srebrzysta wersja, ma wygodne, osobne przyciski kierunków ale nie obsługuje sterowania pochylaniem i kierunkiem.
W starszej, czarnej wersji zamiast przycisków kierunkowych jest jednolita płytka dotykowa, którą trzeba naciskać w odpowiednich miejscach żeby uzyskać efekt przycisku kierunku. Jej największą zaletą jest obsluga pochylania i kierunku.
W obu wersjach działa poruszanie się przez dotyk pilota.
W obu wersjach z powodu zbyt małej liczby przycisków, musimy ręcznie włączać tryb sterowania komputerem poprzez naciśnięcie przycisku kierunkowego
"góra" (na levelach na których występuje komputer).
Powrót do
wprowadzenia